OTS Üzleti Sajtószolgálat
2024. április 25. csütörtök
Ismertető
Az Üzleti Sajtószolgálat (Original Text Service - OTS) üzleti vállakozások, cégek, intézmények közleményeit, tájékoztatóit, meghívóit, állásfoglalásait közli. Szolgáltatásunk segítségével több mint 2000 újságírót és kommunikációs szakembert érhet el könnyen, gyorsan és költséghatékonyan – az Ön által megfogalmazott sajtóközleményt változtatás nélkül juttatjuk el az MTI-előfizetők szerkesztőségi rendszerébe vagy igény szerint akár a külföldi sajtóhoz is. (Az OTS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.)


2018. június 26., kedd 09:12

NoAW H2020 - No Agricultural Waste
    Budapest, 2018. június 26., kedd (OTS) - A mezőgazdasági hulladékok kiaknázatlan lehetőségei

    A fenntartható fogyasztói kultúra kialakításához szükség van az áttérésre a lineáris gazdaságból a körkörös gazdaságba. Ez azt jeleni, hogy törekednünk kell a rendelkezésre álló erőforrások maximális felhasználására. Jelenleg Európában a betakarított növények friss anyagának 50%-át mezőgazdasági melléktermékként, hulladékként kezelik. Ennek energiatartalma mintegy 89 millió tonna kőolajjal egyenértékű. A jövő gazdaságának új megoldásokat kell találnia ezeknek az értékes erőforrásoknak a megfelelő kihasználására.

A mezőgazdasági hulladékok feldolgozásának innovatív megoldásai
A NoAW projekt célja, hogy a mezőgazdasági hulladékok - például szalma, trágya és egyes borászati melléktermékek - több mint 75%-a bioenergiává, biotrágyává, bio-műanyagokká és egyéb hasznosítható bio-molekulává alakuljon át. Ez hozzájárul a véges kőolajkészletek megóvásához, a hulladékok (pl. nem lebomló műanyag) csökkentéséhez, és egyben a nem megfelelő agrárhulladék-gazdálkodás negatív hatásainak mérsékléséhez.

Az anaerob lebontási technológiában rejlő hozzáadott érték
Céljaink eléréséhez szükséges a jelenlegi anaerob lebontási (Anaerobic Digestion, AD) technológiák fejlesztése. Az AD széles körben elterjedt technológia, amely továbbfejlődésének jelenlegi gátjai az alacsony konverziós hozam, alacsony gazdasági érték és a nyersanyagellátással összefüggő nehézségek.
A NoAW projekt célja a fenntartható mezőgazdaságihulladék-kezelési megoldások kialakítása, és új konverziós útvonalak tanulmányozása, melyek segítségével a jelenlegi technológiákból származó mellék- és végtermékeket ökológiai szempontból hatékonyabban lehet hasznosítani.
Az integrált "biofinomító" koncepció lehetővé teszi olyan, további szintézishez alkalmas, nagy hozzáadott értékű molekulák előállítását, amelyek így kevesebb fosszilis erőforrást igényelnek és csökkentik a környezetterhelést.

A projekt partnerek és a területen jártas szakemberek közötti együttműködés
A projekt a Tudásplatform üzemeltetésével kívánja a területen járatos szakemberek, ipari és gazdasági szereplők közötti kapcsolatot kialakítani és erősíteni. A projektben kifejlesztett több tényezőre kiterjedő értékelési eszköz segítségével már a tervezési fázistól kezdve lehetővé válik az érdekelt felek igényeinek és preferenciáinak, valamint az új folyamatok és termékek környezeti hatásának pontos meghatározása.

Hatalmas lehetőségek a mezőgazdasági hulladékok terén Európában és Kínában
A kínai projektpartnerekkel és az ázsiai tükör platformmal való együttműködésnek köszönhetően a projekt hatása túl nyúlik az Európai Unió határain.

A NoAW projekt koordinátor, Prof. Nathalie Gontard szavait idézve: "Az EU és Kína a világ legnagyobb élelmiszer-termelői. A környezetünk megőrzése világméretű cél, illetve a szén-dioxid és a műanyaghulladék sem ismer határokat, ezért kulcsfontosságú közös cél, hogy a körkörös gazdaság kihívásaival szembenézzünk és biztosítsuk, hogy Kína és Európa egymás mellett haladjon a fenntartható mezőgazdasági termelési rendszerek felé ".

2018 októberében Kínában megrendezésre kerülő NOAW esemény célja a kínai és európai szakemberek közötti együttműködés és tudáscsere elősegítése.

A projektben résztvevő magyar élelmiszer-technológiai intézet, a Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft., az élelmiszerlánc szereplőinek igényeit ismerő és képviselő partnerként, a létrehozott tudás átadásával, az eredmények széleskörű ismertetésével és az iparral, illetve a törvényhozókkal való rendszeres kapcsolattartással járul hozzá a projekt sikeréhez.

További információért kérjük, keresse: Dr. Sebők András, E-mail: a.sebok@campdenkht.com

Megjegyzés a szerkesztőnek:
1.    NoAW rövidítése a "No Agro-Waste: Innovative approaches to turn agricultural waste into ecological and economic assets" nevű projektnek, amely 2016 és 2020 között fut az INRA (Franciaország) koordinációjával. A projektet az Európai Unió "Horizon 2020" kutatási és innovációs programja finanszírozza a 688338. számú támogatási szerződés keretében. A konzorciumot 32 partnerintézmény alkotja egy tucat országból Kínát, Taiwant és Hong Kong-t beleértve.
2.    A NoAW projektről további információ érhető el: www.noaw2020.eu
3.     A NoAW logó nyomtatható verzióban elérhető a http://noaw2020.eu/noaw-media-tools/ oldalon.
    

-------------------------------------------------------------------

       Az OTS internetes oldalán található hírek, közlemények, fotók a forrásmegjelöléssel (OTS) szabadon és korlátozás nélkül felhasználhatók. Továbbközlés esetén a közzétevő köteles az átvett anyagot tartalmának torzítása nélkül, félreérthetőséget, rosszindulatú következtetéseket kizáró, az eredeti szövegkörnyezetnek megfelelő módon feldolgozni és megjelentetni.
       Az OTS hírek nem képezik az MTI hírkiadás részét, az MTI által szó szerint továbbított tartalomért minden esetben a beadó a felelős.
© Copyright MTI nonprofit Zrt.
       Az OTS szolgáltatással kapcsolatban további információt a (06-1) 441-9050 telefonszámon vagy a ots@mti.hu elektronikus levelező címen kaphat.

Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.